Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[1.9 TDi 1Z] Klimatyzacja-awaria
Witam. Niedawno zakupiłem Passata b4 z klimatronikiem. Klima nie chłodzi, sprzedający zapewniał że trzeba tylko napełnić układ i powinna chłodzić. Podpiołem passka pod komputer i wykazało błąd włącznika ciśnieniowego w układzie klimatyzacji. Chciałbym się was poradzić co zrobić żeby znów odżyła Klima. Za odpowiedzi bardzo dziękuję. Big Grin Big Grin
Odpowiedz
A nabijałeś tą klime? Jeśli tak to jest duża nieszczelność i pokazuje Ci błąd tego czujnika ponieważ w układzie nie ma ciśnienia. Jeśli natomiast jesteś pewien, że układ jest szczelny to być może uszkodzony jest sam zawór choć to wątpliwe.
Czy po włączeniu klimy słychać charakterystyczny dźwięk załączenia sprężarki?
Odpowiedz
Odkręć plastikowy korek na zaworku zwrotnym do nabijania(przy prawym kielichu) i sprobuj wcisnąć tą kulkę(zawór zwrotny) małym śrubokrem. Jeśli nic nje zasyczy/wyleci to po prostu nie ma czynnika w ukladzie.

Aktualnie: Jetta A2 1990 1.6JP -> 1.9 1Z+ | Audi 80 B4 1994 2.0 ABK
Odpowiedz
Sprężarka nie załącza się tzn. wentylatory chodzą tylko tak jakby sprzęgło nie puszczało. Czy to może być przez to że np. jest pusty układ chłodzenia?
Odpowiedz
Napisz dokładnie jaki to błąd.
Ostatnio dawałem auto do mechanika na zmianę rozrządu i po wymianie też klima nie załączała się,a VAG pokazywał błąd czujnika ( zwarcie do + ) .
Już miałem kupować czujnik,ale coś mnie tknęło i okazało się,że podczas podpinania kostki zgiął się 1 pin w czujniku,a mechanik nie zauważył,że klima nie chodzi. .
Wystarczyło go wyprostować i klima odżyła.
Ten czujnik wysokiego ciśnienia możesz bez obaw wykręcić,ponieważ jest tam kulka,która zapobiega wypuszczeniu czynnika z układu.
Lub jak napisali poprzednicy za mało lub brak czynnika w układzie i też wyskoczy błąd czujnika.
Odpowiedz
Żeby sprawdzić czy układ jest pusty zrób to, co napisałem w poprzednim poście.
Sprężarka może się nie załączać się z kilku powodów, jako najprostsze można okreslić:
- Brak lub znikomą ilość czynnika(= za niskie ciśnienie)
- Uszkodzona sprężarka(zatarta, zapieczona, uszkodzone sprzęgło lub cewka)
- Uszkodzony czujnik temperatury zewnętrznej(klimatyzacja nie włączy się poniżej 5st. Celsjusza) lub czujnik ciśnienia - w sumie mało prawdopodobne i najrzadziej się to zdarza, ale jest to możliwe, elektronika się z czasem też zużywa.

Jeśli czynnik w układzie jest a klimatyzacja dalej nie będzie się załączać to przy pomocy np. miernika elektronicznego/multimetru lub nawet zwykłej probówki 12v sprawdź, czy po włączeniu klimatyzacji do sprężarki dochodzi prąd - to ułatwi nam dalsze szukanie.

Aktualnie: Jetta A2 1990 1.6JP -> 1.9 1Z+ | Audi 80 B4 1994 2.0 ABK
Odpowiedz
W najbliższym czasie zorientuję się jak i co i Wam napiszę. Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości