Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CB Radio pomiary i anteny.
#1
Jeżeli nie ten dział to proszę o przeniesienie.

Muszę powiedzieć iż dobrych CB już nie ma co można je naprawić samemu przy skromnej wiedzy elektronicznej.
Posiadałem wiele rodzai tego sprzętu od ONWA ... ALAN...do President.
Do dnia dzisiejszego pozostał mi tylko President Lincoln ,ktoś powie że to stare radio i takich już może nie ma .No cóż tego radia już nie produkują ale są na allegro z rynku wtórnego za sporą kasę Sad Aby antena w naszym VW czy innym wozidle dobrze działała musi spełniać wiele warunków:
- długość elektryczna anteny ( lambda )
- Długość mechaniczna anteny ( w cm )
- zysk anteny w dBi (zysk względem anteny izotropowej). Da się go tylko wyliczyć (jest on teoretyczny), ponieważ nikt nie jest w stanie wykonać anteny izotropowej (punktowego źródła umieszczonego w próżni i promieniującego w każdym kierunku jednakowo), będącej punktem odniesienia
- dBd (zysk względem dipola półfalowego). Można go wyliczyć z uwagi na to, że dipol półfalowy obliczeniowo ma zysk większy od anteny izotropowej o 2,15 dB. Znając zysk względem anteny izotropowej odejmujemy od tej wartości 2,15 dB i mamy zysk wyrażony w dB ale względem dipola półfalowego. Zysk taki (dBd) możemy również wyznaczyć fizycznie ale żeby jego wartość była prawdziwa powinno być to wykonane w warunkach laboratoryjnych, dla nas nieosiągalnych, a nie rzeczywistych.
Przykład:

Mamy antenę o zysku 3 dB względem dipola półfalowego (3 dBd). Ile wynosi zysk względem anteny izotropowej ?
3 dBd = 5,15 dBi (3 dB + 2,15 dB = 5,15 dB)
Mamy antenę o zysku 6 dB względem anteny izotropowej (6 dBi). Ile wynosi zysk względem dipola półfalowego ?
6 dBi = 3,85 dBd (6 dB - 2,15 dB = 3,85 dB)
Antena musi też wytrzymywać mechanicznie czyli do jakiej siły wiatru da radę <img>
Im antena będzie krótsza tym mniej będzie zbierać zakłóceń ,ale i też z mniejszej odległości będziemy odbierali naszego korespondenta.
Dobra antena powinna mieć nie mniej niż 110cm chodzi o jej sprawność .

Mity o antenach:
Długie anteny bardziej szumią

Można spotkać się z opiniami, że anteny o dłuższych promiennikach wprowadzają większe szumy. Nie jest to prawda choć na pierwszy "rzut oka" mogło by się tak wydawać. Antena z dłuższym promiennikiem jest w stanie odebrać z eteru więcej sygnałów, w których skład wchodzi przekaz właściwy, szum tła oraz sygnały zakłócające (niepożądane). Sygnał ten jest przekazywany do transceivera. Co z tym sygnałem potrafi zrobić transceiver to już odrębne zagadnienie.

Obecnie produkowane transceivery, ze względu na koszty, nie są wyposażone w tak dobre filtry, ekranowanie, dławiki i elementy strojące w każdym obwodzie, co wprowadza większe tolerancje na niepożądane zjawiska.

Wystarczy podpiąć do transceivera anteny różnej długości by stwierdzić, że poziom szumów tła nie wzrasta znacząco. Jeżeli mit ten był by prawdziwy to używanie tak długich anten bazowych było by nieporozumieniem. Winę za to zjawisko ponosi wyłącznie transceiver CB o słabych parametrach.

Pamiętajmy, że sygnały zakłócające są też falą elektromagnetyczną i antena przenosi je tak samo jak przekaz właściwy.


Radia CB:
Samo radio jak sprawdzić? Pierwszą czynnością powinno się włączyć radio bez anteny (nie nadajemy ) podgłaszamy na MAX i radio nie powinno prawie szumieć .Jeżeli już bardzo głośno szumi to dajemy sobie z tym egzemplarzem spokój,i szukamy z innej marki lub innego modelu tej firmy.

ANL

Układ filtra ANL (Automatic Noise Limiter) zlokalizowany jest za detekrotem AM i eliminuje trzaski od układu zapłonowego, silniczków elektrycznych, oraz wyładowań elektrostatycznych i atmosferycznych.

Zasada działania polega na wycinaniu z sygnału, impulsów o amplitudzie większej niż średnia. Nagłe przyrosty amplitudy (objawiające się w głośniku jako trzaski) zostają wycinane przez układ.
Jako, iż układ ten jest sterowany sygnałem wejściowym może on dawać efekty niepożądane przy jego małej amplitudzie. Objawia się to wycinaniem również przekazu właściwego. Przypadłość tą można zauważyć przy obniżeniu czułości odbiornika. Układ ANL jest nie skuteczny w przypadku krótkich impulsów zakłócających.

Różne modele radiotelefonów posiadają układy o różnej skuteczności. Skuteczność ta na ogół nie jest wystarczająca aby poradzić sobie z impulsami występującymi w obecnie produkowanych modelach samochodów.


NB

Układ filtra NB (Noise Blanker) znajduje się na wejściu odbiornika przed filtrami pośredniej częstotliwości. Układ sterowany jest sygnałem pobranym sprzed wzmacniacza wysokiej częstotliwości gdzie impulsy zakłócające nie są poddane działaniu obwodów rezonansowych (filtrów pośredniej częstotliwości). Po wykryciu impulsu zakłócającego układ blokuje kolejne obwody rezonansowe nie dopuszczając do przedostania się tego impulsu do wzmacniacza pośredniej częstotliwości.

Układ NB nie jest skuteczny w przypadku sygnałów zakłócających o małej amplitudzie.


HI CUT

Układ ten to filtr wycinający wysokie tony. Załączenie go powoduje zmniejszenie zakłóceń interferencyjnych.

Źródłem zakłóceń elektromagnetycznych w samochodach może być:

- silnik wycieraczek
- silnik wentylatora chłodnicy
- silnik wentylatora nawiewu
- silnik podnośnika szyb;
- silnik regulatora lusterek
- silnik korektora ustawienia świateł
- alternator
- przetwornice reflektorów ksenonowych
- pompa paliwowa
- wszelkie włączniki w instalacji elektrycznej
- elektroniczne układy sterowania (np: ABS ECU)
- układ zapłonowy silnika (rozdzielacz, świece, przewody wysokiego napięcia)
- elektryka układ wtryskowego
- wszelkie inne elementy elektryczne
- wszelkie ładowarki impulsowe podłączane do instalacji elektrycznej pojazdu
- ładunki elektrostatyczne zbierające się na kołach (oponach).

Walka z zakłóceniami to zagadnienie wymagające indywidualnego podejścia do danej sytuacji.

Jeżeli pojawią się zakłócenia, z którymi nasze radio nie może sobie poradzić w pierwszej kolejności należy ustalić czy przedostają się one przez zasilanie czy po przez instalacje antenową. W tym celu wystarczy odkręcić kabel antenowy od radia. Jeżeli zakłócenia występują można pokusić się o zainstalowanie filtra na przewodach zasilających. W przypadku kiedy zakłócenia ustają po odłączeniu kabla antenowego należy zlokalizować źródło generujące te zakłócenia i na nim założyć odpowiednie układy blokujące propagację sygnałów zakłócających.

Zakłócenia należy blokować jak najbliżej źródła ich powstawania tak aby przewody elektryczne nie były "antenami" rozsiewającymi te sygnały.Zasilanie radia:
Radio podłączamy najlepiej na wprost do akumulatora ,czasami to spory kawałek drogi , więc przewód powinien być nawet 2.5mm.Aby ustrzec się od pierwszych zakłóceń należy zamontować pierścienie ferytowe takie jak się montuje na przewodach komputerowych.Przewód należy przewlec parę razy przez otwór w ferycie .

Montaż anteny :
Antena jak każda lubi mieć pod sobą dobrą ziemię (czyli masę) ,nie chodzi tu o masę elektryczna lecz o kawa ł dobrej blachy.Służy ona jako przeciwwaga anteny aby wiązka anteny szła w miarę poziomo niż w pionie ,ma to głównie na zadaniu o nasz zasięg.
Jak każdy fachowiec z powołania powie że antena powinna być zamontowana na stałe w otworze w dachu ,a dokładnie 70% w tyle naszego sufitu.
Padnie pytanie dlaczego?
Otóż dla tego iż większy zasięg anteny będzie skierowany w kierunku jazdy niż do tyłu.
Antena na klapie bagażnika to spory kompromis między wygodą ,a funkcjonalnością.

Najważniejsze aby antenę zestroić do danej częstotliwości a nie jak co poniektórzy twierdzą że do radia.Radio nie ma znaczenia jakie będzie potem podłączane do tej anteny.

Do strojenia służy miernik Reflektrometr w moim przypadku to KW520 . Widzieli co poniektórzy jak to działa.Pomiaru WFS należy dokonywać jak najbliżej anteny ,ale jak wiadomo tego się nie praktykuje z powodu iż antena ma połączony kabel fabrycznie i nikt tego nie rozłącza.Więc pomiaru dokonuje się wraz z kablem.
Odpowiedz
#2
Dodam jeszcze informacje na temat:
-radia:
Film I
Film II

-anten:
Film I
Film II
Nie mam dostępu do mapki klubowej.
Nie wniosę danych nowych chętnych.
Odpowiedz
#3
Informuję iż jest również możliwość zainstalowania dwóch anten (takich samych) pod jedno radio.
Wady:
- rozmieścić anteny w dość dużej odległości na dachu
- Pomieścić dodatkowe kable

Zalety:
- większy zysk energetyczny anten (suma - straty)
- lepszy wygląd auta
Odpowiedz
#4
(17.10.2014, 6:43:52)SP3OW napisał(a):  Zalety:
- większy zysk energetyczny anten (suma - straty)
- lepszy wygląd auta
Szczególnie jak się powiesi dwie dwumetrowe Sirio Turbo 5000 Big Grin

Ale mam inną propozycje, może zrobić jakąś listę dobrych radio w cenach powiedzmy do 200, 300, 500zł? i coś o ich przeróbkach?
[Obrazek: 18oa6nZ4LjzZ9momZL2Kjo0Pmj5sNJz_c=w1597-h807-iv1]
Odpowiedz
#5
Przemo, można by ale w chinczykach to jest wyzwanie! W starszych modelach z lat 89-90 to posiadam nawet schematy serwisowe - co ciekawsze większość dodatków mam w głowie Smile
Odpowiedz
#6
Mirek, co sądzisz o antenie Siro triflex? Pasuje mi, że udaje zwykłą antenę i bata nie trzeba wyciągać (jeżdżę na co dzień ze schowaną anteną i montuję tylko na trasy.

Żeby uprzedzić pytanie, mam unidena 520 produkcji Filipiny. Czasem na całkiem zdjętym squelchu nie chce szumieć Smile
[Obrazek: smith-and-wesson.gif]
Odpowiedz
#7
Miałem Triflexa i nie polecam. Jedyny plus to że wygląda jak seryjna antena. Szumów sporo, zasięgu cudownego nie było do 6-8km potrafiłem kogoś usłyszeć ale mnie słyszano na 2 max 3km. Antena była przy radiu Yosan PRO-120. W innym aucie to samo radio + antena Sirio Omega Black 27 i zupełnie inna bajka. Wszystko idzie usłyszeć do 10km ale nas też słychać na 5-6km Wink Następną anteną napewno będzie magnesowa - lakier będzie się rysował ale trudno się mówi - coś za coś.
[Obrazek: 571752.png]

Giełda części VAG - KLIK

Odpowiedz
#8
Pod magnes dajesz folie i się nie rysuje Smile

Halfdan Triflex to zło, chodź jako antymisiek tylko do nasłuchiwania jest dobra, bo helikalna (duży zasięg odbioru, mały - nadawania). Lepiej dać wewnętrzną antene do radia, a zamiast tej do radia zamontuj CB na stałe, bądź Sirio Twin z końcówką DV.
[Obrazek: 18oa6nZ4LjzZ9momZL2Kjo0Pmj5sNJz_c=w1597-h807-iv1]
Odpowiedz
#9
(21.10.2014, 12:22:20)halfdan napisał(a):  Mirek, co sądzisz o antenie Siro triflex? Pasuje mi, że udaje zwykłą antenę i bata nie trzeba wyciągać (jeżdżę na co dzień ze schowaną anteną i montuję tylko na trasy.

Żeby uprzedzić pytanie, mam unidena 520 produkcji Filipiny. Czasem na całkiem zdjętym squelchu nie chce szumieć Smile

Wiesz ,że ja takiej anteny bym nie kupił .Kiedyś miałem "patyk" i nie dość że nie słyszałem to i ja słaby miałem zasięg nadajnika Sad a jak się już dowiedziałem to usłyszałem "kontrola prędkości .................bla bla bla" i mandacik za prędkość.

Dlaczego nie szumi? bo albo pomimo iż zdjęta blokada SQ to nie jest otwarta Sad lub antena tyle słyszy że nie wie co to jest tło otoczenia nawet (kawał patyka) więc co się dziwisz Big Grin
Odpowiedz
#10
Większość krótkich anten jest do niczego. Sam mam zestaw Alan 109 + antena President Alaska zamontowana na stałe w dachu i jest (a raczej było) OK. Antena niestety jest już wymęczona, w dodatku była przedłużana (dostałem od kumpla, jeździła na VW T4 i pod niego była strojona więc została skrócona) i nie tak dawno temu ten dokładany kawałek ułamał mi się po wjeździe na parking City Center w Poznaniu (niestety zauważyłem że brakuje mi kawałka anteny będąc już w domu), z braku zbędnej anteny uzupełniłem to drutem spawalniczym który niestety zardzewiał i teraz raz, że wygląd kijowy to i osiągi kiepskie, muszę zmierzyć SWR czy się mieści w normie, a antena w najbliższym czasie jest przewidziana do wymiany.
Odpowiedz
#11
No to nie będę kombinować z triflexem. Zostaje Hustler, przynajmniej póki nie zgnije.
[Obrazek: smith-and-wesson.gif]
Odpowiedz
#12
Nadal choruje na Santiago 1200 ale to inna bajka Wink
Odpowiedz
#13
Ja zamierzam moją już wymęczoną Alaskę zamienić na Sirio Megawatt 4000 Smile
Przy montażu stałym nie ma obaw że spadnie, itp, a osiągi powinny być co najmniej zadowalająceupup
Odpowiedz
#14
Montaż stały anteny = lepsza skuteczność oraz bardziej odporna na złodzieja Big Grin
Odpowiedz
#15
Nie wiem czy dam radę ale wyślę fotki mojej byłej .....skrzynki antenowej Smile
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...8fd85.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...f283a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...b4668.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...9cab3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...b29f9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...c12e3.html
:lol:
Można było zestroić prawie wszystko zamiast prawdziwej anteny .
Sprzęt był zrobiony do własnych potrzeb i testów.
Odpowiedz
#16
Promieniowanie anteny względem montażu anteny
[Obrazek: umiejscowienieanteny_zps7f96e9f7.jpg][/img]
Jak widać opcja 4 jest najlepsza.
Odpowiedz
#17
(27.12.2014, 11:10:20)SP3OW napisał(a):  Promieniowanie anteny względem montażu anteny
[Obrazek: umiejscowienieanteny_zps7f96e9f7.jpg][/img]
Jak widać opcja 4 jest najlepsza.
Raczej 5.
Odpowiedz
#18
Wyjaśniam dlaczego .......ponieważ wiązka główna ma być skierowana do kierunku w którym jedziemy
(co nas obchodzi co było? skoro ważniejsze co będzie Wink )
Odpowiedz
#19
Tu się zgodzę, wolę wiedzieć co się dzieje z przodu, zresztą mam tak antenę zamontowaną jak w czwartej wersji.
Nie pij za kierownicą, stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.
B3 1990 2E
Odpowiedz
#20
Postaram się jeszcze coś dorzucić z informacji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości