Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przydatne info nt. eksploatacji
Informacyjnie dla używających klimy w upały:

Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta!

W instrukcji obsługi samochodu jest zazwyczaj wyraźnie napisane, że przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty. Producenci nie mówią jednak, dlaczego.

A powody są konkretne:
- samochód, zaparkowany w ciągu dnia w cieniu zawiera 400-800 mg benzenu. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 16°C, koncentracja benzenu osiąga nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotnie więcej, niż norma dopuszczalna. Wsiadając do auta z podniesionymi szybami, ludzie wdychają krytyczną ilość benzenu. Jest to toksyna, atakująca nerki, kości oraz wątrobę.
Co gorsza, organizmowi jest bardzo ciężko wydalić tę truciznę.

Według badań, zanim „klima” zacznie schładzać powietrze w aucie wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się w plastyku. Zawarty w nim benzen powoduje raka.

RADA: zostawić wtedy okna otwarte przez parę minut i dopiero włączać klimatyzację. Nigdy nie włączajcie jej tuż po wejściu do auta!

BYŁEM:
KP: Walewice 2010, Turawa 2011Sztutowo 2012Kietlice 2013Żerków 2014 
Fanklub: Wiatrołom 2015Młoty 2016Jankowo Dolne 2017Rozewie 2018, Łagów 2019
Odpowiedz
Obalenie mitu http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es0617901 po angielsku, nie weryfikowałem.

[Obrazek: giphy.webp]
Odpowiedz
Ja mam przez całe lato wduszony ten magiczny przycisk AC i pierwsze słyszę o takim problemie...

[Obrazek: 18oa6nZ4LjzZ9momZL2Kjo0Pmj5sNJz_c=w1597-h807-iv1]
Odpowiedz
Nie wiem nic o toksynach ale wiem, że auto stojące na słońcu ma nagrzaną nie tylko karoserię ale również przewody wentylacyjne. Można to łatwo sprawdzić puszczając po prostu wentylację. Z kratek bucha gorące powietrze. To jest ten moment aby otworzyć okna i przewietrzyć auto zanim włączy się klimatyzację. Nawet jadąc. I ja tak właśnie robię. Parę minut wentylacja popracuje i włączam klimatyzację. Zaznaczam, że na początku z obiegiem wewnętrznym aby szybciej schłodziło się wnętrze kabiny.
Odpowiedz
Tak do zastanowienia: ile benzenu itp wydzieli się z 20 letnich plastyków? Myślę, że niedużo zostało w nich rozpuszczaliników i substancji lotnych. Ostatecznie 20 letnie plastyki są dość kruche/ wysuszone .

[Obrazek: smith-and-wesson.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości